انواع بازی با توپ در منزل برای کودکان

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-سربرگ

گروه آموزشی و روانشناسی و فرهنگی افرادخت در این مقاله قصد دارد تا شما را با  انواع بازی با توپ در منزل با کودکان آشنا سازد. از طریق این بازی ها میتوانید آموزش های زیادی به کودکان خود دهید و مهارت های نرم آن‌ها را افزایش دهید. بر خلاف تصور تعداد بازی هایی که با توپ میتوان انجام داد بسیار زیاد است.در بسیاری از موارد می توانید از وسایل دور ریختنی برای ساخت یک بازی جدید با توپ در منزل استفاده کنید. استفاده از کارتون و جعبه‌های کاغذی، ظروف و بطری های پلاستیکی در این زمینه کمک فراوانی به شما می کنند.

 

بازی با توپ کوچک در منزل برای کودکان زیر یک سال

توپ را پرتاب کنید تا او هم بتواند با باز کردن انگشتان خود توپ را به موقع پرتاب کند. با هر پرتاب اعداد ۱ ۲،۳ را بشمارید تا کودک ترغیب شود و یک عمل هدفمند انجام دهد. با رسیدن به عدد سه همزمان با عقب جلو بردن دست توپ را پرتاب کند.

اگر کودک شما توانایی پرتاب‌کردن ندارد کافی است ان را در مقابل چشم‌های او از دستی به دست دیگر پرتاب کنید و این عمل را مرتبا تکرار کنید. بعضی مواقع در موازای صورت و گاهی هم از روبرو. کودک با دنبال کردن حرکت توپ عضلات چشم‌ش را تقویت می‌کند.

بازی با توپ در منزل مناسب کودکان دو ساله

کودک بعد از این که سال اول تولد خود را سپری کرد و اولین قدم‌های خود را برداشت دوست دارد دنبال توپ بدود. شوت زدن به توپ برای او جالب است. در این سن او نمی‌تواند توپ را به وسیله دست‌ها یا پاهایش طوری پرتاب کند که سر و صدا ایجاد کند یا وسایل خانه را خراب کند. و برای اطمینان نسبت به عدم خرابی وسایل می توانید از توپ های سبک بادی استفاده نمایید.

پس نگران این موضوع نباشید و او را در شوت کردن آزاد بگذارید. روبروی او بایستید و توپی را که شوت کرده، به سمت او شوت کنید. از او بخواهید که این کار را تکرار کند و فرایند پرتاپ توپ با پا را هدفمند انجام دهد.

 

        بیشتر بخوانید: ۹ بازی قدیمی ایرانی

 

بازی با توپ در منزل برای کودکان تخریب برج با توپ

می‌توانید با چند حلقه، لیوان یک بار مصرف یا با استفاده از آجرهای خانه سازی برج بسازید و از او بخواهید با پرتاب توپ از فاصله تعیین شده آن را خراب کند. برایش دست بزنید و برج را دوباره از نو بسازید.

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-متن1

بازی با توپ در منزل برای کودکان روی آب

این بازی برای کودکان در سنین پایین میتواند تمرکز آن ها را افزایش دهد. یک تشت را پر آب کنید و توپ را روی آن قرار دهید. برای هدفمند تر کردن و تشخیص و جهت دهی به آن ها میتوانید از یک وسیله مستطیلی به عنوان دروازه نیز استفاده نمایید. که توپ روی آب را با فوت کردن به سمت دروازه هدایت کند.

بازی بولینگ خانگی توپ در منزل برای کودکان

بازی بولینگ یکی از لذت‌بخش‌ترین بازی‌ های با توپ است که هم کودکان و هم بزرگسالان را سرگرم می‌کند. این بازی بسیار ساده بوده و نیاز به امکانات چندانی ندارد بنابراین شما می‌توانید در خانه، مدرسه، پارک و یا هرجایی بولینگ را انجام دهید. برای این بازی شما به چند بطری آب خالی یا هر وسیله استوانه‌ای که به‌آسانی می‌افتد علاوه بر یک توپ نیاز دارید. می توانید آن را به صورت گروهی انجام دهید. حال کافی است تا بطری یا چند عدد لیوان و یا وسایل را به شکل خطی بچینید و از کودک بخواهید تا سعی کند با قل دادن توپ بیشترین تعداد بطری را بیاندازد. دقت کنید که حتماً سبک‌وزن باشند بازی بولینگ اعتماد به نفس کودکان را در هر بار زدن توپ به هدف، افزایش می دهد. همچنین بازی بولینگ علاوه بر تقویت مهارت‌های تمرکزی کودک، هماهنگی چشم و دست او را نیز بهبود می‌بخشد و در مهارت‌های حرکتی کودک نقش مؤثری خواهد داشت. فراموش نکنید که هر بار پس از هدف‌گیری موفق، حتماً کودک را تشویق کنید. برای سرگرم‌کننده‌تر شدن بازی، می‌توانید هر بار فاصله‌ی بطری‌ها را نسبت به کودک بیشتر کنید. البته این کار را تا جایی انجام دهید که او توانایی نشانه‌گیری بطری‌ها را داشته باشد.

بازی یادگیری رنگ ها با توپ در منزل برای کودکان

کودک شما هنوز رنگ‌ها را یاد نگرفته؟ این بازی با توپ در منزل را امتحان کنید. ابتدا چند جعبه یا سبد همرنگ توپ‌هایش تهیه کنید. سپس توپ‌ ها را روی زمین ریخته و از او بخواهید آن‌ها را بر اساس رنگ تفکیک کند. بازی جدا کردن توپ از جمله بازی ‌های تک‌نفره و یا چند نفره با توپ و یک سرگرمی بسیار مناسب برای کودکان نوپا خواهد بود.

اگر می‌خواهید بازی با توپ های کوچک در منزل سرگرم‌کننده‌تر باشد، می‌توانید تعداد بازیکنان را بیشتر کنید. هر رنگ را به یک کودک اختصاص دهید و به آن‌ها توضیح دهید هرکس سریع‌تر توپ‌های رنگ خودش را جمع‌آوری کند برنده است.کودک از طریق این بازی ساده با توپ در خانه مهارت‌های پیچیده‌ای مثل مشارکت، سرعت عمل و تفکیک رنگ را یاد می‌گیرند.

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-متن2

بازی حمل توپ با قاشق بازی در منزل برای کودکان

این بازی برای تولد‌های کودکانه، خانه‌های شلوغ و مهدکودک‌ها بسیار مناسب است. بازی حمل توپ را می‌توان نوع پیچیده‌تری از بازی‌های با توپ دانست که می‌تواند در خانه یا حیاط به‌صورت گروهی و رقابتی انجام شود.

در ابتدا با پارچه‌ یا شال‌های کهنه، روی زمین خانه مسیر‌‎‌های فرضی درست کنید. هر کودک باید مسیر جداگانه‌ خودش را داشته باشد. آن‌ها باید دقیقاً از روی مسیر پارچه‌ای که تعیین کرده‌اید حرکت کنند. حمل توپ با قاشق باعث افزایش هماهنگی در مغز و افزایش تمرکز و حفظ تعادل بدن می‌شود.

حمل توپ با قاشق است. نحوه این بازی به این صورت است که کودک پشت قاشق را در دهان خود می‌گذارد و یک توپ کوچک مانند توپ پینگ‌پونگ را روی قاشق می‌گذارد. اگر توپ قبل از رسیدن به خط پایان به زمین بیفتد، باید مسیر مشخص شده را دوباره از اول طی کنید و یا در داخل لیوانی که در سمت دیگر اتاق قرار دارد، بیندازد. استفاده از دست برای نگه‌داشتن توپ نیز مجاز نیست. شما عزیزان می توانید این بازی را به صورت گروهی انجام دهید.

 

        بیشتر بخوانید: بازی برای کاهش استرس در کودکان

 

بازی استخر توپ در منزل برای کودکان

می توانید استخر توپی بسازید. روش کار به این ترتیب است که یک لگن بزرگ از توپ پر کنید. از کودک بخواهید به داخل آب بپرد و در استخر توپ شنا کند.

کدام کودکی است که به این رویای شیرین فکر نکرده باشد؟ غلط زدن در میان توپ‌های رنگی به غیر از لذت‌بخش‌ بودن، فواید فراوانی دارد. گیرنده‌های حسی کودک در استخر توپ بسیار تحریک می‌شوند و در نتیجه تمام حواسش تقویت می‌شود.

کودک هنگام شنا در استخر توپ مفاهیم نرمی، زبری، حرکت و سکون را می‌آموزد. دیدن آن حجم از توپ‌ های رنگی در یک نقطه، می‌تواند در یادگیری تفکیک رنگ به او کمک کند.

شما حتی می‌توانید با خرید استخر بادی برای کودک، از آن به عنوان یک وان حمام استفاده کنید. کافی است نصف آن را با آب و نصف دیگرش را با توپ پر کنید تا لذت بازی چند برابر شود.

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-متن4

بازی هدف‌گیری با توپ در منزل برای کودکان

توپ بازی کودک در خانه با روش هدف‌گیری بسیار رایج و محبوب است. برای این بازی به یک سطح صاف مثل میز، چند عدد لیوان و توپ احتیاج دارید. ابتدا لیوان‌ها را با فاصله از یکدیگر به لبه‌ی میز بچسبانید. سپس توپ‌ها را از سمت دیگر میز طوری به سمت لیوان‌ها هل دهید که داخل آن‌ها بیفتند.

برای این که توپ‌ از فاصله‌ی بین لیوان‌ها رد نشود و دقیقاً داخل آن‌ها بیفتد، باید یک هدف گیری دقیق انجام دهید. برای جلوگیری از تکراری شدن بازی، می‌توانید توپ‌ها را با نی هدایت کنید.

هر فرد باید تلاش کند طوری فوت کند که توپ خودش به سمت لیوان برود و توپ بقیه از مسیر منحرف شود. این بازی نشاط‌آور  می‌تواند تمرکز و دقت کودک را چندین برابر افزایش دهد.

 

                   بیشتر بخوانید: ۵ ایده بازی با وسایل ساده در خانه

 

بازی با توپ فوتبال در منزل برای کودکان

توپ فوتبال سنگین است و احتمال دارد اجسام را بشکند. حتی اگر به سر اعضای خانواده برخورد کند، ممکن است به آن‌ها آسیب بزند. بنابراین پیشنهاد می‌شود از توپ فوتبال پولیشی و سبک‌وزن، یا از اسباب بازی توپ فوتبال استفاده کنید.

اسباب بازی توپ فوتبال مخصوص بازی در مکان‌های سقف‌دار است. این توپ را باید روی سطوح صاف مثل سرامیک قرار دهید تا حرکت کند. بزرگ‌ترین امتیاز آن این است که به هوا پرتاب نمی‌شود و فقط روی سطح زمین حرکت می‌کند.

فن‌های هوا در زیر این توپ باعث می‌شوند از سطح زمین فاصله بگیرد و بدون اصطکاک حرکت کند. لبه‌های اسباب بازی توپ فوتبال خانگی ابری است و وقتی بدون کفش آن را شوت می‌کنید پایتان درد نمی‌گیرد.

می‌توانید با استفاده از سبد یا کارتون، یک دروازه‌ درست کنید و شوت‌ها را تبدیل به گل کنید. با این روش دیگر فوتبال بازی کردن در خانه ممنوع نیست!

بازی فوتبال همچنین باعث تقویت عضلات پای کودک می‌شود و روحیه تیمی او را نیز بالا می‌برد. فوتبال یک تمرین بدنی حرفه‌ای نیز به شمار می‌رود و در نهایت باعث بهبود هماهنگی چشم و پای کودک در هنگام ضربه زدن می‌شود.

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-متن5

بازی سیب‌ زمینی داغ با توپ در منزل برای کودکان

برای ایجاد یک بازی گروهی هیجان انگیز ، می توانید از بچه ها بخواهید که در یک دایره کنار هم بنشینند و سپس به آنها یک توپ یا یک سیب زمینی بدهید و از آنها بخواهید که قبل از پایان آهنگ توپ را به سرعت بین دوستانشان دست به دست کنند.

در پایان بازنده شخصی است که وقتی آهنگ تمام می شود توپ را در دست دارد. این بازی با یک توپ کوچک در خانه می تواند گزینه خوبی برای سرگرمی کودکان باشد.

بازی تنیس با توپ در منزل برای کودکان

بازی تنیس یکی از ورزش های بسیار هیجان انگیزی است. شما عزیزان می توانید این بازی را در فضای باز و با کمترین تجهیزات لازم انجام دهید. فرزند شما با بازی تنیس می تواند قدرت عضلات خود را تقویت کند. برای انجام این بازی نیاز به فعالیت زیادی است، این امر می تواند باعث حفظ سلامت بدن شما شود. بازی تنیس برای کودکان و حتی بزرگسالان مناسب است. کودکان برای انجام این بازی علاوه بر فعالیت بدنی زیاد، برای پیدا کردن و دنبال کردن توپ باید تمرکز زیادی کنند

بازی بیسبال با توپ در منزل برای کودکان

یکی از بازی های خلاق با توپ ، بازی بیسبال است. کودکان شما می توانند در فضای باز، بازی بیسبال را انجام دهند. برای شروع این بازی مطمئن شوید که بازیکنان از وسایل حفاظتی مانند دستکش، کفش مناسب و کلاه ایمنی استفاده کند. این نوع بازی باعث تقویت عضلات بازوها و پاهای کودکان می شود و سطح تمرکز آن ها را نیز بهبود می بخشد.

بازی با توپ در منزل پرتاب و گرفتن توپ (Throw and catch) برای کودکان

کودکان بزرگتر از سه سال تمرکز بیشتری برای حفظ توپ دارند. می‌توانید توپ را با دست پرتاب کنید و از کودک بالای سه سال خود بخواهید که ان را بگیرد. و مجددا به گونه ای پرتاب کند که شما توپ را بگیرید. سپس فاصله خودتان را با کودک بیشتر کنید.

انواع-بازی-با-توپ-در-منزل-برای-کودکان-متن3

بازی شکار توپ با ظرف در منزل برای کودکان

برای این که پرتاب توپ توسط کودکان را کنترل کنید، می‌توانید خودتان آن را به عهده بگیرید! در عوض از بچه‌ها بخواهید توپی که شما پرتاب می‌کنید را در هوا بگیرند.

برای این کار کافی است یک سطل یا بطری از وسط نصف شده را در اختیار آن‌ها قرار دهید. اگر از بطری استفاده می‌کنید حتماً لبه‌های تیز آن را چسب کاری کنید.

کودک باید ظرفش را در نقطه‌ای نگه دارد که توپ دقیقاً درون آن بیفتد. این بازی چالش‌بر‌انگیز هوش فضایی تجسمی، سرعت‌عمل و هماهنگی بین چشم و دست کودک را افزایش می‌دهد.

بهتر است این بازی با توپ در منزل را با کودکان کوچک‌تر به صورت تک‌نفره انجام دهید. زیرا ممکن است هنگام تلاش برای به دست آوردن توپ با یکدیگر برخورد کنند.

بازی حمل توپ با مانع در منزل برای کودکان

از کودک خود بخواهید توپ را از مسیرهایی که برای آن مشخص کرده اید، به حرکت درآورد. می توانید از تخته هایی که دارای شیار است، استفاده کنید و یا این که از وسایل خانه به عنوان موانع نیز استفاده کنید. این بازی توانایی های شناختی کودکان را بهبود می بخشد و باعث هماهنگی بیشتر چشم و دست کودکان می شود.

بازی حمل توپ با پای بسته در منزل برای کودکان

در سنین بالاتر بازی را سخت تر کنید. می‌توانید یک مسیر روی صفحه تعیین کنید و از او بخواهید توپ را با طی کردن مسیر مشخص شده به سمت حفره هدایت کند. پاهای کودک را با یک دستمال نرم ببندید و از کودک بخواهید توپ‌ها را در زمان مشخص به سبد ها انتقال دهد.

برای ایجاد هیجان بیشتر می‌توانید موانعی را سر راه او قرار دهید تا با جابه جایی آن یا گذشتن از آن بازی را ادامه دهد. حتی می‌توانید از معماهای ساده به جای مانع استفاده کنید. همچنین می‌توانید سوالی را طراحی کنید که کودک پس از جواب دادن به آن بقیه راه را طی کند.

بازی توپ و صفحه حفره دار در منزل برای کودکان

یک صفحه بسازید در حالی که حفره‌هایی به اندازه توپ‌هایش در آن ایجاد کرده‌اید. از کودک ۵ یا ۶ ساله‌تان بخواهید صفحه را حرکت دهد و توپ را داخل یکی از سوراخ ها بیاندازد.

بازی هد زدن با توپ در منزل برای کودکان

در سه سالگی کودک دوست دارد کارهای خارق‌العاده‌تری انجام دهد. توپ را طوری در هوا پرتاب کنید که بتواند آن را با سر بزند. البته حواستان باشد توپی که برای این کار انتخاب کرده‌اید سبک و نرم باشد.

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس