بهترین بازی ها برای کودکان ۳ ساله

بهترین بازی ها برای کودکان 3 ساله

بهترین بازی ها برای کودکان ۳ ساله بحث مورد بررسی این مقاله از مجموعه افرادخت است؛ بازی برای کودک زیر ۳ سال با بعد از آن فرق‌های زیادی دارد؛ زیرا کودک تا این سن قادر به درک کامل محیط نیست! البته بدان معنا نیست که صبر کنید تا کودک بزرگ شود و بعد با او بازی کنید. قبل از هرچیز برای تأکید بر اهمیت انتخاب مناسب‌ترین و بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان ۲ و ۳ سال خود لازم است یادآوری کنیم که ۹۰ درصد رشد مغزی کودک شما در سن یک تا سه سالگی رخ می‌دهد. فرصتی طلایی برای رشد مغز کودکان در اختیار شماست. شما به عنوان والدین به دنبال مناسب‌ترین و بهترین بازی‌های آموزشی برای کودکان ۲ و ۳ سال خود هستید. در ادامه به تفکیک، انواع بازی برای کودکان تا ۳ سال را بررسی می‌کنیم.

   

بازی‌هایی برای کودکان زیر ۱ سال

کودکان تا قبل از یک سالگی کنجکاوی زیادی دارند و دوست دارند که دنیای پیرامون خود را کشف کنند. به همین خاطر در این سن بیشتر باید روی توجه کودک و مفهوم ثبات هدف کار شود. ثبات هدف به این معناست که اگر جسمی از مقابل چشمان کودک برداشته شد، او بداند که آن جسم هنوز هم وجود دارد و فقط جلوی چشمان او نیست. بازی‌هایی که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد، به صورت مستقیم در تقویت این دو مهارت تاثیرگذار هستند و در کنار آن به بهبود مهارت‌های دیگری هم می‌پردازند.

 

توپ بازی

یک توپ کوچک و نرم انتخاب کنید و آن را داخل یک ظرف درپوش‌دار قرار دهید. کودک خود را تشویق کنید که درپوش ظرف را بردارد و توپ بیرون بیفتد. این اتفاق برای کودک جالب است و به بهبود توجه او هم کمک خواهد کرد. همچنین کودک متوجه می‌شود که چیزهایی که نمی‌بیند هم ممکن است وجود داشته باشند. این یک بازی خوب برای کودک کم سن است.

 

حمام بازی

زمان حمام را به زمانی برای بازی کردن تبدیل کنید. معمولا کودکان در این سن یک وان کوچک دارند، اگر هم ندارند می‌توانید داخل یک لگن آن‌ها را بگذارید و چندین وسیله پلاستیکی را در کنار او قرار دهید و بگذارید که با آن‌ها بازی کند. این کار باعث می‌شود که دقت کودک به محیط پیرامون خودش افزایش پیدا کند و هماهنگی بین چشم و دست هم تقویت خواهد شد.

 

بازی با شیشه شیر

دور شیشه شیر کودک پارچه‌هایی با رنگ‌های متنوع و جذاب ببندید تا همزمان با استفاده از شیشه شیر، توجه بینایی او را هم درگیر کنید.

 

بازی زنگوله‌

دور دستان یا پاهای نوزاد زنگوله‌های کوچکی با نخ ببندید تا هنگامی که کودک دست یا پایش را تکان می‌دهد به صدا درآید و موجب فراهم شدن تحریک شنیداری و آگاهی از اندام ها برای کودک شود.

هر چه این دوران برای کودک بهتر سپری شود و مهارت‌های بیشتری را در خود تقویت کند، در ادامه می‌تواند بهتر عمل کرده و ذهن فعال‌تری داشته باشد.

بهترین بازی ها برای کودکان 3 ساله

بازی‌هایی برای کودکان ۱ تا ۲ سال

بعد از یک سالگی کمی عقل کودک رشد کرده و شروع به فهمیدن بسیاری از مفاهیم می‌کند. در این سن می‌توانید شروع به تمرین مهارت‌های مختلفی در کودک خود کنید. بازی‌های آموزشی و تقویتی این سن به مراتب گسترده‌تر از دوره‌ی قبل از یک سالگی است.

 

توپ را قِل بده

کودکتان را در مقابل خود بنشانید و توپ کوچکی را به سمت او به آرامی بفرستید و از کودک بخواهید که این کار را تکرار کند و توپ را به سمت شما بفرستد. اگر حس می‌کنید که امکان دارد کودک توپ را پرتاب کند یا در دهان خود قرار دهد، از اسباب بازی دیگری مثل ماشین استفاده کنید. چند بار که این کار را تکرار کردید، یک برج از اسباب بازی یا مواد پلاستیکی بسازید و از کودک بخواهید توپ یا ماشین را به سمت آن برج بفرستد تا آن را بریزد. این بازی هماهنگی چشم و دست، توجه بینایی و شناخت اشیا را در کودک تقویت می‌کند.

 

نقاشی

در این سن زمان آن فرا رسیده است که کودک نقاشی را شروع کند. یک دفتر نقاشی و چندین مداد شمعی در اختیار کودک خود قرار دهید. اگر حس می‌کنید که فرزندتان توانایی در دست گرفتن مداد را ندارد، رنگ انگشتی را در اختیار او قرار دهید.

حتما به خاطر داشته باشید که رنگ انگشتی را زمانی در اختیار کودک بگذارید که خودتان در کنار او هستید، چون ممکن است آن را در دهان خود قرار دهد. همچنین حواستان باشد که این سن، زمان مناسبی برای دادن مداد به کودک نیست، چون ممکن است با تیزی آن به خود آسیب برساند.

 

شناخت رنگ‌ها

برای کودک خود اسباب بازی‌هایی با رنگ‌های مشابه تهیه کنید و از او بخواهید که اسباب بازی‌های با رنگ یکسان را جدا کند و در کنار هم قرار دهد. این کار به او کمک می‌کند که رنگ‌ها را بهتر بشناسد و تشخیص آن‌ها را برای او راحت‌تر می‌کند. تشخیص رنگ در این سن به تقویت مهارت‌های دیداری کودک هم کمک می‌کند.

 

مهارت‌های دست‌ورزی

به مرور مهارت‌های دستی کودک گسترش پیدا می‌کند و او می‌تواند انواع سازه‌ها، لگوها، وسایل خانه‌سازی، پازل‌های مختلف را حل کند. همچنین مدل‌های کوچک از وسایل واقعی مثل رادیو، چرخ خیاطی، دوربین و وسایل ورزشی برای او بسیار جالب است و دوست دارد که هرکدام از آن‌ها را برای خود داشته باشد. در کنار این موارد در این سن می‌توانید کار با قیچی را به بازی‌های کودک خود اضافه کنید و مهارت‌های دست‌ورزی او را تقویت کنید.

دست‌ورزی یکی از مهارت‌های مهمی است که در سنین مدرسه و به خصوص سال‌های اول به بچه‌ها کمک زیادی می‌کند و ضعف آن می‌تواند مشکلات مختلفی را برای او به همراه داشته باشد. تمارین دست‌ورزی در این سن با فعالیت‌های ساده انجام می‌پذیرد و تا سنین مدرسه هم ادامه خواهد داشت.

بهترین بازی ها برای کودکان 3 ساله

بازی برای کودکان ۲ تا ۳ سال

کودکان دو ساله قادر به نشان دادن اشیا و وسایلی که نام می‌برید هستند. وقتی چیزی را زیر پارچه پنهان می‌کنید آنها می‌فهمند که از بین نرفته است و زمانی که از آنها بخواهید آن را پیدا کنند زیر پارچه را می‌گردند. آنها کم‌کم شروع به درک مفاهیم زمان می‌کنند مثلا: وقتی به آنها می گویید:«ما الان داریم غذا می خوریم، بازی بعد از غذا» کودک شما کاملا متوجه زمان می شود و اصرار خود را متوقف می‌کند.

 

بازی کارت های مشابه

کارت بازی در کنار سرگرم شدن و تفریح آنها، مهارت دیداری و کلامی کودکان با نگاه کردن به تصاویر و گفت‌و‌گو کردن در مورد شباهت و تفاوت آنها تقویت می‌شود. در بازار انواع بسیاری از کارت های شباهت موجود است. در این کارت‌ها از هر عکس دو کارت وجود دارد و کودکان کم کم می‌توانند کارت های مشابه را پیدا کنند و در کنار هم قرار دهند. در ابتدا با سه کارت که یکی از آنها متفاوت است شروع کنید. به این صورت که پشت کارتها رو به بیرون باشد و عکس ها پیدا نباشند. یکی از کارت‌ها را برگردانید و اجازه دهید کودک دقیق به آن نگاه کند. کارت دوم را برگردانید اگر شبیه نبود به حالت قبل برگردانید و سراغ کارت سوم بروید. عکس‌های مشابه را در کنار هم قرار دهید و در پایان بازی بعد از پیدا کردن کارت متفاوت در مورد تفاوت آن با دیگر کارت ها باهم صحبت کنید. کم‌کم تعداد کارت‌ها را افزایش دهید. تداوم این بازی باعث افزایش قدرت حافظه کودک می‌شود. دقت کنید که به هیچ وجه به کودک سخت نگیرید و اجازه دهید در محیط بازی و سرگرمی بازی را یاد بگیرد.

 

 آب دادن به گلدان با اسفنج

در این بازی برای کودک زیر ۳ سال، یک ظرف آب در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید با یک تکه اسفنج آب را از درون ظرف خالی کند. یا با استفاده از اسفنج به گلدان آب بدهد. این تمرین برای تقویت و تنظیم حس عمقی مناسب است.

 

توپ داخل سبد

برای اجرای این بازی برای کودکان ۲ تا ۳ سال سبد کوچکی به پشت کودک بسته و از کودک بخواهید توپ ها را از روی زمین جمع کرده و داخل سبدش بیاندازد. این بازی برای کودک زیر ۳ سال موجب تقویت مهارت‌های حرکتی، افزایش دامنه حرکتی دست و تمرکز می‌شود.

 

برش عکس و بازی صدا

از مجله‌ها و روزنامه‌ها شکل‌های مختلف را برش دهید و گروه بندی کنید (برش عکس ها را خودتان انجام دهید.) . حیوانات، ماشین‌ها و افراد را با کمک هم از یکدیگر جدا کنید. این کار باعث رشد مهارت استدلال کودکتان می‌شود. تفکیک عکس‌ها در گروه‌های مختلف، کودکان را قادر می‌سازد تا مهارت طبقه‌بندی خود را ارتقا دهند. در ادامه صدای عکس‌ها را بازی کنید. به این صورت که در کنار عکس گربه صدای گربه را به کودک آموزش دهید و از او بخواهید بعد شما تکرار کند. بعد از اتمام تمام این مراحل عکس‌ها را در دفترچه‌ای بچسبانید تا برای بازی بعدی آماده باشید.

بهترین بازی ها برای کودکان 3 ساله

اوریگامی و کاردستی

در بازی برای کودک زیر ۳ سال می‌توانید ساخت کاردستی و اوریگامی را با کودک خود شروع کنید. از انواع ساده‌ی آن درست کنید تا کودک بتواند یاد بگیرد. کودکان مخصوصا در این سن ساختن و خلق کردن را دوست دارند و زمانی که بتوانند چیزی حتی کاغذی خلق کنند، اعتماد به نفسشان تا حد زیادی بالا می‌رود.

 

خمیر بازی

همانطور که گفته شد ضمن بازی کودک زیر سه سال علاقه‌ی زیادی به خلق کردن دارد، از همین جهت خمیر بازی انتخاب مناسبی برای بچه‌های این سن است تا علاوه بر سرگرمی و تقویت مهارت‌های مربوط به دست، مثل دست‌ورزی، اعتماد به نفس بیشتری هم داشته باشند. خمیر بازی برای کودکان ۲ تا ۳ سال بسیار مناسب است زیرا کودک بعد از دوسالگی درک بهتری از نخوردن اشیا دارد.

 

نقاشی حسی

رو به روی کودک خود تخته یا برگه‌ای قرار دهید و در پشت او بایستید. از او بخواهید که چیزی که شما در پشت کمر او و روی برگه نقاشی می‌کنید را در برگه‌ی مقابل خود پیاده‌سازی کند. این تمرین علاوه بر تقویت حس لامسه و قوای حسی، به کودک کمک می‌کند که آگاهی بدنی خود را تقویت کند.

 

مسیر مارپیچ

با استفاده از چند مانع یک مسیر مارپیچ ایجاد کنید و از کودک بخواهید بدون برخورد با موانع از این مسیر عبور کند. این بازی برای کودکان ۲ تا ۳ سال باعث آگاهی فضایی کودک می‌شود.

 

قرینه‌ی شکل را بکش

در اواخر سه سالگی زمان مناسبی است که قرینه‌یابی را به کودک خود آموزش دهید تا با انجام آن نمیکره‌های مغز کودک هم تقویت شود و هماهنگی بین آن‌ها افزایش یابد. برای انجام این بازی کافیست تا تعدادی نقاشی را به صورت نصفه بکشید و از کودک خود بخواهید تا نیم دیگر نقاشی را با توجه به شکل موجود تکمیل کند.

برای انجام این بازی می‌توانید از آینه هم کمک بگیرید. به این صورت که از کودک خود بخواهید که یک نقاشی نصفه بکشد و آن را با قرار دادن در مقابل آینه کامل شده ببیند. اگر احساس کردید که کودک شما برای انجام دادن این تمرین با مشکل مواجه خواهد شد، بگذارید تا کمی بزرگتر شود و با تمارین ساده‌تر مثل نقاشی اشکال هندسی و با کمک گرفتن از رنگ‌ها به او آموزش دهید.

بهترین بازی ها برای کودکان 3 ساله

سخن پایانی از افرادخت

در بازی برای کودک زیر ۳ سال تمارین و بازی‌ها به شکل ساده‌ای انجام می‌شوند، به این دلیل که در طول این دوران کودک باید یاد بگیرد و مواردی که یاد گرفته است را تمرین کند تا بهتر و بهتر شود. والدین با بازی به فرزندشان کمک می‌کنند تا مراحل رشد و تکامل خود را به درستی و با سلامتی روحی و جسمی طی کنند. انتخاب اسباب‌بازی‌های مناسب با سن کودکتان علاوه بر اثرگذاری بیشتر بر آنها، مانع تاثیرات منفی چون کاهش اعتماد به نفس به دلیل سخت بودن بازی، ارتباط برقرار نکردن و دلسرد شدن آن ها نسبت به اسباب‌بازی هایشان می‌شود. دوران قبل از ۳ سالگی دوران مهمی برای کودکان است و نقش والدین در این دوران به مراتب مهم‌تر از سنین دیگر کودک است. چرا که کودک در این دوران نیاز و وابستگی شدیدی به پدر و مادر خود دارد و تا حدود زیادی کارهای مربوط به کودک توسط والدین انجام می‌شوند. پس با توجه و پیگیری والدین، بچه‌ها می‌توانند بازی‌های مفید و هدفمندی داشته باشند و در کنار آن خود را رشد دهند.

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس