کودکان نابغه چه ویژگی هایی دارند

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-سربرگ

کودکان نابغه چه ویژگی هایی دارند؟ آیا کودک من نابغه است؟ چگونه  می شود کودک نابغه را تشخیص داد؟ هر یک از این سوالات در ذهن والدین شکل می گیرد. تیم روانشناسی و فرهنگی و آموزشی افرادخت در این مقاله با عنوان  کودکان نابغه چه ویژگی هایی دارند در این راستا تحقیقاتی انجام داده است. در این مقاله به ویژگی های مهم و بارز کودکان نابغه پرداخته می شود.

ویژگی های کودکان نابغه  و کنجکاوی در مورد جهان

بچه های باهوش علاقمند هستند که در مورد جهان و اطرافشان بدانند اما نابغه های واقعی ،یک کنجکاوی بی نظیر دارند تا بتوانند در مورد چیزهایی که میبیند و کارایی آنها کنجکاوی کنند و گاهی حتی به نتیجه و جواب هم برسند.

ویژگی های کودکان نابغه و ترجیح دادن افراد بالغ یا همسالان بزرگتر

کودکان با استعداد معمولا در ارتباط با همسالان خود که دارای توانایی ها و علاقمندی های مختلفی هستند،دچار مشکل واختلال می شوند.کودکان بسیار باهوش ،اغلب در کلاس احساس خستگی و کسلی می کنند به این خاطر که این کارها برای آنها خیلی آسان است.و علاقه دارند که گفتگوهایی با بزرگسالان داشته باشند. شما می توانید فرزندانتان را با دوستان و اطرافیان خود ،در تمام سنین ،با آموزش و مهارت های اجتماعی،همدل و به آنها کمک کنید.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن3

ویژگی های کودکان نابغه و تمرکز و تصمیم

کودکان با استعداد،تا زمانی که به یک موضوع تسلط پیدا کنند ،در آن تداوم کار دارند. Sunny Verma بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Tutorbright میگوید؛بچه های باهوش به طرز شگفت انگیزی توانایی تمرکز کردن دارند.هنگامی که یک کار انجام میدهند تا زمانی که به اتمام نرسانند،بدون هیچ حواس پرتی آن را ادامه میدهند.و تلویزیون ،بازی های رادیویی ،و رسانه های اجتماعی و ….توجه آنها را منحرف نمیکند که این موضوع باعث میشود کارهای خود را با کارایی بالا به پایان برسانند.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن8

ویژگی های کودکان نابغه  و مهارت های رهبری

به دلیل بلوغ و توانایی های سازمان یافته و طبیعی که بسیاری از بچه های نابغه دارند،آنهارا به مدیران صنعتی تبدیل کرده است و آنها برای رهبری کردن موثرترین راه حل را دارند ، آنها میتوانند صفات مطلوب رهبران را بدون در نظر گرفتن سن،داشته باشند. آنها معمولا میتوانند همسالان خود را رهبری کنند،زیرا اعتقاد بیشتری نسبت به حس هدایت و تجربه در گرفتن مسئولیت دارند.

ویژگی های کودکان نابغه و علاقه به مطالعه

آنها اغلب یاد میگیرند که به سرعت و زودتر از دیگر همسالان خود،خواندن را بیاموزندو از آن لذت ببرند اگر در لیست خواندنی های شما ،خواندن ماتیلدا نیز وجود دارد ،ممکن است که به احتمال بسیار زیاد از موارد نابغه باشد.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن5

 

ویژگی های کودکان نابغه و درون گرایی

نوزادان با هوش بیشتر در سکوت و آرامش تنهایی خود خوشحال هستند و با اسباب بازی ها ، کتاب های رنگ آمیزی یا حل معما بازی می کنند. اگر کودک شما به دنبال دوست شدن با بچه های کمی بزرگتر است ، صرفاً به این دلیل است که از لحاظ درک احساسی و فکری بالاتر از همسالان خود است.

این یکی از نشانه های هوش بالا در نوزادان است. چنین کودکانی یک یا دو دوست را ترجیح می دهند و در یک گروه کوچک راحت هستند. اگر کودک شما می تواند بدون دردسر زیاد خود را سرگرم کند ، خود را برای استقبال از یک نابغه کوچک در خانواده آماده کنید.

چنین کودکان با هوشی ممکن است کمی درون گرا باشند ، بنابراین مراقب باشید آنها را وادار به انجام کاری نکنید که تمایلی به انجام آن ندارند.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن6

ویژگی های کودکان نابغه و لجبازی

لجبازی را می توان نشانه تعیین کننده ای در با هوش بودن دانست. یک کودک لجباز سعی می کند چیزی را که می خواهد به دست آورد بنابراین تلاش می کند که با شما مذاکره کند و آنچه را که می خواهد بدست آورد و توانایی انجام این کار یک نشانه مطمئن از هوش است.

ویژگی های کودکان نابغه و تمرکز شدید

دامنه توجه کودکان معمولی کوتاه است و با صدا یا حرکتی که در اطراف آنها اتفاق می افتد به راحتی حواس آنها پرت می شود.

کودک معمولی ممکن است حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی یک کار خاص تمرکز کنند ، اما فراتر از آن این کار برای او مشکل می شود .

با این حال ، یک کودک با هوش می تواند برای مدت زمان بیشتری تمرکز کند و از همان ابتدای کودکی و احتمالاً قبل از اینکه به مرز شش ماهگی برسد این خصوصیت را دارد.

تطبیق شکل و رنگ برای چنین نوزادانی ، زمانی که آنها فقط ۱۰ یا ۱۱ ماه دارند ، آسان تر است. همچنین وقتی از یک کتاب داستان برای آنها می خوانید ، متوجه می شود که آنها به سمت تصاویر تمایل نشان می دهد و کتاب را ورق می زنند.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن2

 

ویژگی های کودکان نابغه و کنجکاوی

اگر کودک نوپای شما مشتاق کشف همه چیزهایی است که او را احاطه کرده است و یک میلیون سوال می پرسد به احتمال زیاد شما یک بچه بسیار باهوش در کنار خود دارید.

بهتر است که به سوال های او پاسخ های مفصلی بدهید و برای صحبت های خود مدرک و پشتیبان ارائه نمایید. حس کنجکاوی او را خفه نکنید ، اگرچه ممکن است گاهی اوقات کمی آزار دهنده باشد. همیشه برای چند سوال پشت سر هم آماده شوید که باعث می شود برای پاسخ دادن به بعضی از آنها به سراغ گوگل بروید . بنابراین ، وقت آن است که دانش عمومی خود را نیز تقویت کنید.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن7

ویژگی های کودکان نابغه و حل مسئله

اگر فرزندتان دارای استعداد درخشان است انتظار نداشته باشید که به راحتی در مقابل مشکلات تسلیم شود. فرزند شما روش های جدیدتر و احتمالاً بهتری برای حل مشکلاتی که با آنها روبرو می شود پیدا می کند و این موضوع می تواند شامل راه حل های غیرمعمول نیز باشد.

اگر شکلات یا شیرینی مورد علاقه او را در قسمت مرتفعی از آشپزخانه قرار دهید او به هر ترتیب به هدف خود خواهد رسید و ممکن است از اسباب بازی های خود برای بالا رفتن از کابینت ها استفاده نماید 

نوزادان باهوش می توانند زودتر از همسالان خود راه حل های مشکلات را کشف کنند و از راه های تخیلی برای ریشه یابی مسئله ای که در دنیای کوچک خود با آن روبرو می شوند استفاده می کنند

دارد گل ها را بو می کند.»

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن4

ویژگی های کودکان نابغه و فراگیری دانش در موضوع مورد علاقه

کودکان با استعداد اغلب دانش عمیق در یک تخصص خاص یا یک زمینه مورد علاقه،دارند که به این معنی است که آنها می توانند که نام علمی هر دایناسور را بیابند یا کار داخلی موتور خودرو را توضیح بدهند به عنوان یک مقاله در Science Daily توضیح می دهد ؛یک اعجوبه کسی است که در سن حدودا ۱۱ سالگی ،مهارت های تخصصی و یا درک عمیق مبانی در زمینه های که معمولا تنها برخی از بزرگسالان می توانند انجام دهند،را در به نمایش میگذارند.

کودکان-نابغه-چه-ویژگی-هایی-دارند-متن1

ویژگی های کودکان نابغه و نقاط عطف کودک

یکی از اولین نشانه هایی که ممکن است نبوغ شما را بالا ببرد و به زودی در زندگی کودک شما ظاهر شود،راه رسیدن به نقاط عطف رشد قبل از پیش بینی می باشد.که میتواند نشانه ای که برای کودک شما آماده است باشد تا به چالش کشیده شود.  DR.Eboni Hollier عضو هئیت مدیره گواهی شده در کودکان و نوجوانان توسعه یافته و رفتاری میگوید؛بسیاری از والدین کودکان با استعداد پیشرفت هایی را در دوران اولیه آنها پیش بینی می کنند.به خصوص مهارت های زبان که به صورت خاصی قابل مشاهده هستند.که بیشتر کودکان با استعداد اغلب از واژگان سخت و پیچیده ای استفاده می کنند.

ویژگی های کودکان نابغه و رشد سریع کودک نابغه

کودک باهوش زودتر از موعد معمول به اهداف رشد خود می رسد. به عنوان مثال او قبل از اکثر نوزادان چهار ماهه بدون کمک می تواند بنشیند و در ۶ ماهگی برای شما دست تکان می دهد.اگر اینگونه است ، این نشان می دهد که کودک شما زودتر از همسالان خود به نقاط عطف رشد خود رسیده و شما در خانه خود یک نابغه کوچک دارید.

دامنه لغات پیشرفته

این که کودک زود به حرف بیاید به تنهایی نمی تواند نشانه نبوغ و استعداد او باشد، اما اگر او از لغات و جملات پیشرفته استفاده کند، احتمالا به همان باهوشی است که فکرش را می کنید. یک کودک ۲ ساله معمولی می تواند جمله ای مانند «یک سگ آنجاست» را به زبان بیاورد اما یک کودک نابغه این جمله را می گوید: «یک سگ قهوه ای در حیاط پشتی است و دارد گل ها را بو می کند.»

استعداد در زمینه هنر و موسیقی

کودکانی که استعداد غیرعادی در زمینه هنر و موسیقی از خود نشان می دهند اغلب با استعداد و نابغه هستند. پرورش فرزند نابغه کودکان خردسالی که با رعایت پرسپکتیو (تناسب دور و نزدیک) نقاشی می کشند، کارشان عالی است یا درک بالایی از رشته های گوناگون هنری دارند، در زمره کودکان با استعداد قرار می گیرند.

شخصیت احساسی قدرتمند

کودکانی که دارای هوش زیاد هستند ، از نظر احساسی نیز دارای احساسات شدیدی هستند. این بدان معناست که هر دو احساس مثبت و منفی را کاملاً احساس خواهند کرد و تفکر پیچیده و بالغی د رمورد عواطف خواهند داشت.

اگر کودک شما با هوش باشد می توانید ببینید که چگونه او قدرتمندانه به مردم و حیوانات خانگی ارتباط برقرار می نماید. چنین کودکانی باید تشویق شوند و به آنها گفته شود که افکارشان کاملاً طبیعی است.

توجه زیاد به اطراف

نوزادان باهوش ، بیشتر اوقات بیداری خود را صرف مشاهده محیط اطراف ، افراد و حرکات مختلف آنها می کند. به نظر می رسد یک کودک با هوش با کسی که او را در آغوش گرفته یا با او صحبت می کند تماس چشمی برقرار می کند. کودک باهوش با شنیدن صداها بلافاصله سر خود را به سمت عامل محرک برگردانده و به صدا و عملکرد او پاسخ میدهد.

این امر همچنین می تواند به سطح ادراکی پیشرفته منجر شود. کودک شما ممکن است نسبت به هرگونه تغییر در محیط اطراف خود بسیار حساس باشد ، که این حالت نشانه مشخصی از افزایش سطح درک است. اگر کودک شما متوجه تغییر در احساسات شما شود ، که نشانه قطعی هوش بالا در کودکان نوپا است ، ممکن است برای پاک کردن اشک ها یتان به شما نزدیک شود .

به خواب کمتری احتیاج دارید

نوزادان با هوش در مقایسه با کودکان هم سن خود دارای سطح انرژی بالاتری هستند. آنها به خواب زیادی احتیاج ندارند ، و به نظر نمی رسد که تحت تأثیر کم خوابی قرار بگیرند و به هیچ وجه دمدمی مزاج نیستند.

نوزادانی که مغز آنها فعالیت زیادی دارد زمان زیادی را برای “خاموش کردن” مغز خود لازم دارند و بنابراین ، آرام شدن را دشوار می دانند.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

 

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس