۱۱ بازی کودکانه در خانه

بازی فکری کودکانه در خانه

تخلیه انرژی کودکان و سرگرم کردن آن‌ها در خانه یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین است. فرقی نمی‌کند یک روز بارانی باشد یا به خاطر آلودگی هوا کودکان در خانه مانده باشند. مهم این است که بتوانید آن‌ها را با فعالیت‌ها و بازی‌های جذاب سرگرم کرده و از این فرصت برای گذراندن زمان مفید با فرزندانتان استفاده کنید. به همین دلیل بهتر است بازی‌های جذابی بلد باشیم تا آنها را سرگرم کنیم. برخی از بازی‌های کودکانه در کنار اینکه گذر زمان در خانه را برای بچه‌ها شیرین‌تر می‌کنند، مهارت‌های فکری و فیزیکی آنها را نیز تقویت می‌گرداند. بازی در خانه با وسایل ساده و کم هزینه یکی از بهترین بازی های کودکانه در خانه است که در عین لذت بخش بودن می‌تواند اوقات خوشی را برای فرزندان رقم بزند و همچنین می‌تواند کمک کند والدین زمان های لذت بخش تری را داخل خانه و با چالش های کمتری سپری کنند.

معرفی بهترین بازی های کودکانه در خانه

 1. بازی بچه پنگوئن‌های شیطون برای کودکان زیر ۱۰ سال در خانه

یکی از بازی‌های کم‌هزینه که در عین حال انرژی زیادی از کودکان خواهد گرفت بازی بچه پنگوئن‌های شیطون است. شما برای انجام این بازی در خانه فقط به چند بادکنک نیاز دارید. از کودکان بخواهید یک بادکنک را بین زانوهای خودشان قرار دهند و بدون اینکه بادکنک بیفتد یک مسیر مشخص را طی کنند. می‌توانید برای افزایش هیجان از آنها بخواهید با همدیگر رقابت کنند. این بازی در خانه برای کودکان زیر ۱۰ یک فعالیت سرگرم‌کننده است و امکان رقابت بین کودکان بزرگ و کوچک در آن وجود دارد.

شما می‌توانید با قرار دادن چند مانع بر سر راه کودکان بزرگ‌تر، این بازی را چالشی‌تر کنید. قوانین بازی را در ابتدا به کودکان بگویید و یک‌بار خودتان نحوه انجام بازی را به صورت عملی به آن‌ها نشان دهید.

    بازی کودکانه در خانه     

 1. بازی ماموریت غیرممکن! پردردسر اما جذاب برای کودکان

وقتی حرف از بازی در خانه برای کودکان می‌شود بیشتر به بازی‌های ساده و کم دردسر فکر می‌کنیم. اما گاهی لازم است برای سرگرم کردن بچه‌ها کمی هم خودمان انرژی مصرف کنیم! به وسیله نخ ضخیم، طناب یا نوار پارچه‌ای راهرو یا یک اتاق کوچک را به صورت نامنظم نوار‌کشی کنید. یک هدف (مثلاً یک اسباب‌بازی) را در آن سوی نوارکشی قرار دهید و از کودکان بخواهید در کم‌ترین زمان ممکن آن هدف را برای شما بیاورند.

دقت کنید جنس طناب یا پارچه طوری نباشد که به کودک آسیب برساند. می‌توانید برای ایجاد چالش خودتان هم وارد این رقابت شوید. اندام بزرگ شما خواه ناخواه کار را برایتان دشوارتر خواهد کرد و رقابت بین شما و فرزندتان را عادلانه‌تر می‌کند.بازی در خانه برای بچه ها

بازی کودکانه در خانه

 

 1. حباب بازی، سرگرمی همیشه محبوب برای کودکان

حباب بازی،  یکی از بازی‌های جذاب درخانه برای کودکان است که هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود. از طرفی هیچ مادری دوست ندارد که وسایل منزل و فرش‌های اتاق با آب صابون خیس و کثیف شوند. بهتر است این بازی را در تراس خانه یا جایی مانند آن انجام دهیم. مقداری آب صابون درست کنید و تمام! خیالتان راحت باشد که حداقل برای یک ساعت کودکان را سرگرم کرده‌اید.

بازی کودکانه در خانه

 

 1. ورزش کنید با بسکتبال خانگی!

یکی از عمومی‌ترین بازی‌هایی که می‌توانید با آن کودکان را در خانه حسابی سرگرم کنید، بازی بسکتبال خانگی است. یک سبد بزرگ در انتهای اتاق قرار دهید و از کودکان بخواهید توپ یا هر وسیله قابل پرتاب کردن را به درون سبد بیندازند. برای ایجاد تنوع در بازی می‌توانید خطوطی را به عنوان خط پرتاب مشخص کنید و برای خطوطی که از سبد دورتر هستند امتیاز بالاتری را در نظر بگیرید.

بازی کودکانه در خانه

 1. بولینگ، یک بازی جذاب و مهیج خانگی

چند لیوان کاغذی را به صورت هرمی روی هم بچینید و مانند بازی بسکتبال چند خط آتش را در فواصل مختلف از آن‌ها مشخص کنید. سپس از کودکان بخواهید با یک توپ نسبتاً سنگین به سمت آن‌ها نشانه‌گیری و شلیک کنند. هر بار روش چینش لیوان‌ها و تعداد آن‌ها را تغییر دهید. این بازی در خانه می‌تواند برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال مناسب باشد. برای سنین بالاتر می‌توانید لیوان‌ها را در امتداد یکدیگر بچینید و فاصله را زیاد‌تر کنید.

بازی کودکانه در خانه

 1. شکارچی رنگ، یک بازی جذاب و مفید برای تشخیص رنگ در کودکان کم سن و سال

 برا انجام این بازی جذاب در خانه، چهار کاغذ رنگی را کنار یکدیگر قرار دهید. یک دسته لگوی چند رنگ از بین اسباب بازی‌های کودکان انتخاب کنید و از آن‌ها بخواهید هر لگو را روی کاغذ همرنگ خودش قرار دهند.حتی برای انجام این بازی در خانه می‌توانید از اشیا اتاق خود کودک استفاده کنید. هر چه سرعت عمل و دقت کودکان بیشتر باشد در این بازی امتیاز بیشتر را کسب می‌کنند. می‌توانید برای کودکان بزرگ‌تر چالش سخت‌تری در نظر بگیرید. مثلاً از آنها بخواهید لوگوهای سبز رنگ را روی کاغذ قرمز رنگ قرار دهند.

بازی کودکانه در خانه

 1. بازی تار عنکبوت بزرگ، هیجان انگیز برای کودکان ۷ ساله در خانه

تارعنکبوت یک بازی جذاب درخانه برای کودکان است.برای انجام این بازی یک چارچوب در که از آن رفت و آمد کمتری می‌شود را انتخاب کنید. به وسیله نوار چسب و با کمک بچه‌ها بین دو طرف در یک تار عنکبوت بسازید. به طوری که طرف چسبنده چسب‌ها به سمت شما باشد. از بچه‌ها بخواهید از فاصله‌ای که شما مشخص می‌کنید اشیاء سبکی مانند بادکنک یا کاغذ مچاله شده را به سمت تار عنکبوت بزرگ پرتاب کنند. اگر آن وسایل به تار عنکبوت چسبیدند به کودکتان یک امتیاز بدهید. می‌توانید این بازی را به صورت رقابتی در خانه  بین چند کودک برگزار کنید. این بازی برای کودکان زیر هفت سال سرگرم‌کننده و جذاب است.

بازی کودکانه در خانه

 1. بازی با سایه‌‌ها، داستانی و سرگرم کننده

تاریکی برای کودکان همیشه موقعیت ترسناک و مخوفی است اما بازی با سایه‌ها می‌تواند آنها را با این شرایط آشنا‌تر کند. این بازی کودکانه در خانه در اکثر مواقع در شب انجام می‌شود اما می‌توانید با سایه‌های تشکیل شده در آفتاب نیز آن را انجام دهید.

در این بازی از کودک بخواهید که با دستان و اسباب بازی‌های کوچک خود اشکال مختلفی درست کند که معنادار باشد و به جای این شخصیت‌ها صحبت کند. این بازی تا حد زیادی خلاقیت و تخیلات فرزند دلبند شما را تقویت خواهد کرد و کودکان بالای ۵ سال از آن استقبال زیادی می‌کنند.

بازی کودکانه در خانه

 1. بازی فکری لگو

لگو یا خانه سازی یک بازی فکری کودکانه جذاب است که تاثیر زیادی در خلاقیت کودکان دارد و امروزه در تنوع بالایی تولید می‌شود. کودکان با استفاده از بازی‌های لگو، سازه چین، پین چین و دیگر مجموعه‌های هندسی مشابه می‌توانند مشغول ساختن خانه، شهر و انواع اشکال هندسی شوند. از جمله فواید بازی لگو تقویت مهارت‌های گفتاری و زبانی است. بازی کردن با این بازی‌ها تمامی ندارد و به دلیل توانایی ساخت انواع اشکال مختلف، هیچگاه جذابیت خود را از دست نمی‌دهد.

بازی کودکانه در خانه

 1. پرتاب توپ پینگ پونگ

اگر به دنبال یک بازی کودکانه در خانه هستید که اکثر کودکان از آن استقبال کنند از بازی هدف گیری با توپ پینگ پونگ غافل نشوید. برای این کار کافیست چند لیوان را در فاصله‌ای دور قرار دهید و از کودک خود بخواهید توپ‌های پینگ پونگ را در داخل لیوان پرتاب کند.

می‌توانید با قرار دادن توپ‌ها در ارتفاع کم و یا استفاده از لیوان‌هایی با دهانه کوچک‌تر بازی را سخت‌تر کنید تا برای تمام اعضای خانواده جذاب شود. این بازی هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهد و برای کودکان ۵ سال به بالا مناسب است.

بازی کودکانه در خانه

 1. بازی انتقال تخم مرغ حساس و جذاب

یک تخم مرغ پلاستیکی را بر روی یک قاشق یک بار مصرف قرار دهید و آن را در دهان کودک خود بگذارید. از او بخواهید که بدون اینکه تخم مرغ از قاشق بیفتد آن را به چند متر دورتر در ظرفی مشخص بیندازد. استفاده از دست در این بازی ممنوع است و کودک باید بتواند بین عضلات دهان و پاها هماهنگی خوبی را برقرار کند.

این بازی کودکانه در خانه سرو صدای زیادی ندارد و تحرک زیادی هم از کودک طلب نمی‌کند اما تمرکز بالایی را لازم دارد تا تخم مرغ‌ها بدون افتادن بر روی زمین به مقصد برسند.

بازی کودکانه در خانه

بازی‌ها را برای کودکان هدفمند کنید

بازی در خانه برای کودکان یکی از چالش هایی است که در بیشتر مواقع والدین خصوصا کسانی که شاغل هستند و فرصت زیادی برای تفریحات خارج از خانه را ندارند، با آن رو به رو هستند .بازی کردن فواید زیادی برای کودکان دارند و فقط برای گذراندن وقت نیستند. هر  بازی‌ می‌تواند عملکرد ذهنی کودکان را افزایش داده و سرعت عمل آن‌ها را بهبود دهد. در حقیقت شما با وقت گذاشتن برای انجام بازی‌ در خانه با یک تیر چند نشان زده‌اید. مثلاً بازی های فیزیکی می‌توانند سلامت جسمی کودکان را تضمین کنند و به افزایش قوای عضلانی آن‌ها بینجامند. بازی‌های فکری می‌توانند ظرفیت مغز کودکان را توسعه دهند و درواقع هر نوع بازی می‌تواند فواید خاصی برای کودکان داشته باشد. علاوه بر این اگر شما نیز در این بازی‌ها کودکان را همراهی کنید می‌توانید این مزایا را چند برابر کنید. از این رو سعی کردیم در این مقاله برای شما لیستی از ایده های بازی های کودکانه در خانه تهیه کنیم تا بتوانید زمان هایی که همراه کودکان در خانه هستید فعالیت های مفید و سرگرم کننده ای داشته باشید.

 

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس