۱۱ بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت

بازی-گروهی-کودکانه-برای-پرورش-خلاقیت-سربرگ

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت نام این مقاله از افرادخت است. تیم روانشناسی و فرهنگی و سرگرمی افرادخت در این مقاله به اهمیت پرورش خلاقیت پرداخته است. در این مقاله به مزایا و نقاط مثبت بازی های گروهی نیز صحبت شده است. در این مقاله به انواع بازی ها اشاره شده است. بازی های گروهی انواع مختلفی دارد. بازی های گروهی شامل برد گیم، بازی ها در فضای آزاد، بازی ها در داخل منزل تقسیم می شود. تیم افرادخت در این مقاله به بازی های متنوعی در این حوزه اشاره کرده است.

خلاقیت چیست

خلاقیت در واقع توانایی حل مسائل و مشکلات با نگاهی جدید و بدیع است. پیدا کردن راه‌حل‌های ساده برای مشکلات پیچیده و تفکر خارج از شیوه سنتی و مرسوم را خلاقیت می‌گویند.

همچنین خلاقیت در انجام تمام فعالیت‌های هنری از موسیقی، نقاشی، رقص و مجسمه سازی گرفته تا نویسندگی، کارگردانی و بازیگری و موارد دیگر المانی مهم و ضروری است، افراد با داشتن خلاقیت و پرورش آن می‌توانند موفق‌تر زندگی کنند، از زندگی لذت ببرند و خوشحال‌تر باشند.

اهمیت افزایش خلاقیت در کودکان

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خلاقیت، پرورش و افزایش آن در افراد است. طبق گفته دانشمندان و بر اساس تحقیقات انجام شده، خلاقیت در کودکان در نقطه اوج خود قرار دارد و با گذشت زمان اگر اقدامی برای افزایش آن صورت نگیرد، افت می‌کند.

خلاقیت امر ذاتی نیست و قابل پرورش و توسعه است. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که والدین از نقش حیاتی خلاقیت آگاه شوند و آن را در کودکانشان افزایش دهند.

برای افزایش خلاقیت در کودکان راهکارهای ساده و بازی‌های جذاب وجود دارند که می‌توانند به والدین کمک کنند.

تأثیر مثبت افزایش خلاقیت کودکان در آینده

در کارها و فعالیت‌های هنری خلاقیت حرف اول را می‌زند. هنرمند بدون خلاقیت قادر به خلق اثر نو و بدیع نیست. موتسارت در موسیقی، میکل آنژ در مجسمه سازی و لئونارد داوینچی در نقاشی خلاقیت بسیار داشته‌اند.

حتی اگر فرزند شما علاقه به هیچ یک از رشته‌های هنری ندارد، می‌تواند از خلاقیت در حل مسائل فیزیک و ریاضی کمک بگیرد.

علوم طبیعی مثل زیست شناسی به درصد بالایی خلاقیت نیاز دارند. ایزاک نیوتن، پاستور و آلبرت انیشتن با داشتن قدرت تخیل و خلاقیت بالا توانسته‌اند سرآمد دانشمندان جهان باشند و در علم شناخته شوند. همه این افراد در داشتن خلاقیت بالا و قوی مشترک هستند.

اگر حتی به موفقیت در دنیای علم یا هنر بی‌توجه باشیم، افزایش خلاقیت در کودکان باعث می‌شود شبکه ارتباطی آن‌ها گسترده شود و در شرایط سخت بتوانند راحت‌تر از بقیه مشکلات را حل کنند.

افراد خلاق کم‌تر در مواجه با مشکل جا می‌زنند یا از آن‌ها فرار می‌کنند. این افراد شرایط سخت را بهتر تحمل کرده و درصدد پیدا کردن راه‌حل برمی‌آیند.

در نتیجه خلاقیت یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار کودکان در مواجه با زندگی و مشکلاتشان است و ما به عنوان والدین یا سرپرست، باید به آن‌ها کمک کنیم تا این خلاقیت را افزایش دهند.

راه‌های افزایش خلاقیت کودکان

بسیاری از دانشمندان و روانشناسان کودک معتقدند، امروزه با توسعه تکنولوژی و اقتصاد، بیش‌تر کودکان از بهترین و مجهزترین اسباب بازی‌ها برخوردارند.

شاید بازی کردن با پیشرفته‌ترین اسباب بازی‌ها برای کودکان خوشایند و جذاب باشد، اما ممکن است بر خلاقیت کودکان اثر منفی بگذارد. همچنین، وابستگی به تلفن همراه ممکن است آسب بزرگی به خلاقیت کودکان وارد کند.

یکی از بهترین راه‌های افزایش خلاقیت کودکان این است که آن‌ها فضای کافی برای ابرازش داشته باشند، شاید نداشتن اسباب بازی مأیوس کننده باشد، اما کودکان می‌توانند با استفاده از خلاقیت خود بهترین اسباب بازی را بسازند و با آن بازی کنند.

 

بازی-گروهی-کودکانه-برای-پرورش-خلاقیت-متن2

 

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت قایم موشک

بازی خاطره انگیز قایم موشک به این صورت انجام می‌شود: شرکت کنندگان یک نفر را به عنوان گرگ انتخاب می‌کنند که او باید در یک مکان ثابت باشد و چشم بگذارد (چشم هایش را ببندد) سپس از یک تا ۱۰ بشمرد و یا این شعر را بخواند: ده، بیست، سی، چهل، پنجاه، شصت، هفتاد، هشتاد، نود، صد، حالا که رسید به صدتا، ما می گوییم سیصدتا، هاجر خانم حاضر باش من آمدم به کنکاش، دستمال آبی بردار، پر از گلابی آبدار.

در همین حین بازیکنان وقت دارند، قایم شوند، حالا گرگ باید محل قایم شدن افراد را پیدا کند، افرادی که قایم شدند قبل از اینکه گرگ آنها را بگیرد باید در محل چشم گذاری دست بذارد و بگوید: سُک سُک، کسی را که گرگ بگیرد در مرحله بعدی او گرگ است و باید چشم بزارد و بقیه را پیدا کند؛ اگر هم گرگ نتواند کسی را بگیرد، باید دوباره چشم بگذارد و بازی ادامه پیدا می‌کند.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت صندلی بازی

صندلی بازی یکی دیگر از سرگرمی های گروهی برای کودکان است که حداقل تعداد نفرات باید ۴ نفر باشد، در این بازی نیاز به تعدادی صندلی است.

تمامی بازیکنان در یک گروه قرار می‌گیرند و یک داور برای خود انتخاب می‌کنند، داور تعداد بازیکنان را می‌شمارد، به عنوان مثال اگر تعداد آنها ۵ نفر باشد، ۴ صندلی منظم و در یک ردیف می‌گذارد، بازیکنان جلوی صندلی ها به صف می‌ایستند.

با سوت داور بچه ها شروع به دویدن به دور صندلی ها می‌کنند، این چرخیدن و دویدن تا شنیدن صدای سوت داور ادامه پیدا می‌کند، پس از شنیدن صدای سوت بازیکنان باید به سرعت بر روی صندلی ها بنشینند.

با نشستن بازیکنان بر روی صندلی ها، یک نفر جا برای نشستن پیدا نمی‌کند و باید از بازی خارج شود، در هر مرحله تا انتها بازی باید یک صندلی کمتر شود.

در دور آخر با صدای سوت داور هر کسی که زودتر بر روی صندلی بنشیند، به عنوان برنده بازی معرفی می‌شود.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت بازی وسطی

بازی وسطی یکی از بازی های قدیمی و هیجان انگیز ایرانی که بسیار پرطرفدار است. این بازی با توپ انجام می‌شود و تعداد شرکت کنندگان برای انجام بازی محدودیت ندارد.

بچه‌ها به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند و با مشورت دوستان مشخص می‌کنند که اول کدام گروه وسط باشند. گروهی هم که وسط نیست، ۲ دسته می‌شود، هر دسته در یک طرف زمین بازی قرار می‌گیرد.

آنها توپ را به سمت افرادی که در وسط قرار دارند، پرتاب می‌کنند تا به یکی از آنها بخورد، افرادی که وسط هستند با فرار کردن و جا خالی دادن نباید بگذارند توپ به آنها بخورد، هر کس که توپ به او بخورد از بازی بیرون می‌رود.

هر کدام از کسانی که در وسط در حال بازی هستند، اگر توپ را بدون تماس با بدن خود در هوا بگیرند‌، در برابر هر گل می‌تواند یکی از یارانش را دوباره وارد بازی کند یا اگر یکبار سوخت، می‌تواند از بازی خارج نشود.

پرتاب توپ به سمت آنها تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یکی از زرنگ‌ترین و سریع‌ترین بازیکنان در وسط باقی بمانند، سپس جای آنها با گروهی که در دو طرف زمین قرار داشتند، عوض می‌شود و آنها به وسط بازی راه پیدا می‌کنند و همینطور بازی وسطی ادامه دارد.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت مکعب های قصه گویی برای کودکان

یکی از بازی های گروهی خلاقانه مکعب‌های قصه‌گویی است. این بازی برای کودکان ۵ تا ۸ ساله توصیه می‌شود. هدف این بازی گسترش دایره واژگان است. در نتیجه مهارت‌های کلامی و خواندن و نوشتن در بچه‌ها تقویت می‌شود. در این بازی ۹ مکعب وجود دارد که روی آن‌ها تصاویری نقش بسته است. مکعب‌ها مانند تاس انداخته می‌شوند و بازیکن باید با تصاویر روی آن‌ها شروع به قصه‌گویی کند.

بازی گروهی خلاق مکعب قصه‌گویی نه تنها در جمع خانواده و دوستان، بلکه برای جلسات آموزشی و گفتاردرمانی کودکان گزینه‌ای مناسب است.

 

بازی-گروهی-کودکانه-برای-پرورش-خلاقیت-متن3

 

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت اپتیکال، بازی گروهی خلاق جذاب برای کودکان

اپتیکال را در دسته بازی گروهی خلاق کودکان معرفی می‌کنیم. البته این بازی محدودیت سنی خاصی ندارد و تمام رده‌های سنی می‌توانند آن را بازی کنند. اما احتمالا برای کودکان جذاب‌تر است. در بازی گروهی خلاق اپتیکال نیاز به دو نفر بازیکن داریم.

باید تصویر روی کارت‌ها توسط یک بازیکن نقاشی شود و بازیکن دیگر آن را حدس بزند. البته پیش از کشیدن نقاشی باید یک عینک رنگی به چشم بزند. سرعت عمل در این بازی مطرح است.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت صندلی خالی

فرض کنیم تعداد افرادی که می‌خواهند این بازی تیمی را انجام دهند، ۶ نفر باشند. در این حال ۵ صندلی را دایره‌وار کنار هم بچینید. افراد باید دورتا دور صندلی‌ها قرار بگیرند. آهنگی را پخش کنید.

تا زمانیکه آهنگ قطع نشده باشد بچه‌ها باید دورتا دور صندلی‌ها حرکت کنند. به محض قطع شدن آهنگ، هر فرد باید سعی کنید روی یک صندلی بنشیند. کسی که صندلی‌ای برای نشستن پیدا نکند از دور باری خارج می‌شود.

در مرحله‌ی بعد یک صندلی دیگر را کم می‌کنیم و همین روند را تا جایی ادامه می‌دهیم که یک صندلی و دو فرد بازی را انجام دهند. بین این دو کسی برنده است که بتواند روی صندلی بنشیند.‌

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت مرغ، شیر، موش

کودکان به دو تیم تقسیم می‌شوند و هر تیم یکی از حیوانات (مرغ، شیر، موش) را انتخاب می‌کند. بازیکنان باید با توجه به قانون بازی، سعی کنند تیم حریف را شکست دهند.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت با خودم چهره‌ها

 

بازی-گروهی-کودکانه-برای-پرورش-خلاقیت-متن4

 

در این بازی، کودکان باید چهره‌های مختلفی را بسازند و با استفاده از آن‌ها، داستان‌های خلاقانه بسازند.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت تخم‌مرغی

یک تخم‌مرغ در میان گروه کودکان قرار می‌گیرد و کودکان باید به‌صورت گروهی تلاش کنند تا تخم‌مرغ را به‌سمت خود ببرند و با مراقبت از آن، آن را تخمیناً در زمان مشخص شده تخم‌گذاری کنند.

این بازی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های هم‌تیمی، تعاملی و مراقبت از موجودات دیگر را تقویت کنند.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت گرد و غبار

همه کودکان به‌صورت گرد و غبار یکدیگر را دنبال می‌کنند و با گرفتن دست‌های یکدیگر، یک دایره را تشکیل می‌دهند. سپس یکی از کودکان به‌عنوان “گرد و غباری” انتخاب می‌شود و سعی می‌کند به‌صورت پنهانی در دایره فرار کند و دیگر کودکان باید او را پیدا کنند. این بازی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های هم‌تیمی، همکاری، تفاوت‌گرایی و شناخت هیجانی خود را تقویت کنند.

بازی گروهی کودکانه برای پرورش خلاقیت نگاه به بالا ، نگاه به پایین

 

بازی-گروهی-کودکانه-برای-پرورش-خلاقیت-متن1

 

یک بازی سرگرم کننده برای همه سنین، نگاه به بالا، نگاه به پایین،این بازی را می توان  به هر مناسبتی در مهمانی، پیک نیک یا مدرسه،بازی کرد، این بازی را بچه ها حتما دوست خواهند داشت.

بازیکنان را به شکل یک دایره بزرگ مرتب کنید.

هنگامی که دایره شکل گرفت، از همه بازیکنان بخواهید نگاه به پایین بکنند.

وقتی که داور فریاد زد “نگاه به بالا”، بازیکنان باید به بالا نگاه کنند و بلافاصله به شخص دیگری در دایره نگاه کنند.

اگر فردی که به آن نگاه می کند در همان زمان آن فرد هم به او نگاه کند یعنی همزمان چشم تو چشم بشوند، آنها با هم فریاد می زنند و دایره را ترک می کنند.

بازیکنان باقیمانده همچنان در جای خود ایستاده و به شخصی که نگاه میکردند خیره می شوند تا دوباره داور بگوید “نگاه به پایین” این بازی تا زمانی ادامه پیدا می کند که حداکثر دو تا سه بازیکن در حلقه وجود داشته باشد.

این یک نمونه جذاب به عنوان بازی گروهی کودکان است.

 

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس