۱۴ ایده بازی ساده دخترانه در خانه

ایده-بازی-ساده-دخترانه-در-خانه-سربرگ

تیم روانشناسی و آموزشی و فرهنگی افرادخت این مقاله را با عنوان ۱۴ ایده بازی ساده دخترانه در خانه منتشر نموده است. در این مقاله چندین بازی ساده در خانه را مورد بررسی قرار داده است. این مقاله به صورت تخصصی بازی های دخترانه طبق تحقیقات نام برده و شرح داده است. باز های بررسی شده و نام برده در این مقاله به شدت روی هوش هیجانی و آموزش به کودکان و همینطور روی خلاقیت و ایده پردازی و افزایش مهارت های کودکان تاثیر گذار می باشد.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه کاردستی

ساخت کاردستی از جمله کارهای جذابی است که دختربچه‌ها حتما از آن استقبال می‌کنند. کاردستی را می‌توانید به شکل یک بازی ساده دخترانه در خانه دربیاورید و حسابی سر او را گرم کنید. همچنین می‌توانید وسایلی برای ساخت بدلیجات یا مو گیر در اختیار او قرار دهید. سپس او را ترغیب کنید تا برای خودش یا عروسکش مو گیر، دستبند و گردنبندهای زیبا بسازد. ایده‌های زیادی برای کاردستی وجود دارد. از آنجا که دخترها به عروسک بیشتر علاقه دارند می‌توانید از او بخواهید که با استفاده از وسایل مختلف برای خودش عروسک بسازد و از این عروسک‌ها در بازی‌هایش استفاده کند. ساخت عروسک با استفاده از جوراب، وسایل دورریختنی، نخ و کاموا، پارچه و …

 

ایده بازی ساده دخترانه در خانه داستان سرایی با عروسک

داستان سرایی یک بازی کودکانه در خانه است که در گذشته نیز کودکان به انجام دادن آن علاقه داشتند. در این بازی کودک باید با استفاد ازعروسک و اسباب بازی‌هایی که دارد یک داستان زیبا بسازد و آن رابرای دیگران تعریف کند. شما می‌توانید با استفاده از این عروسک‌ها روند داستان را هدایت کنید و یا تنها یک شنونده و مشوق باشید.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه ترامپولین

امروزه به قدری والدین به دنبال بازی کودکانه در خانه هستند که تولید کنندگان اسباب بازی، اکثر محصولات خود را برای محیط کوچک خانه‌ها تولید می‌نمایند. در حال حاضر ترامپولین‌های کوچک یک نفره‌ای وجود دارد که کودکان بدون ایجاد سرو صدای زیاد بتوانند در خانه بازی کنند و بالا و پایین بپرند.

این بازی پرتحرک در خانه بسیار مهیج است و می‌تواند تمام انرژی‌های بچه‌ها را تخلیه کند. لازم به ذکر است که جهت جلوگیری از بروز هرگونه اتفاق ناگوار این بازی را تنها در اختیار کودکان ۶ سال به بالا قرار دهید که توانایی حفظ تعادل خود در هنگام پریدن را دارند.

ایده-بازی-ساده-دخترانه-در-خانه-متن1

 

ایده بازی ساده دخترانه در خانه بازی با سایه‌‌ها

تاریکی برای کودکان ترسناک است اما بازی با سایه‌ها می‌تواند تا حدی کودکان را با تاریکی آشتی دهد. البته انجام این بازی فقط مخصوص شب نیست و در روز هم می‌توانید از سایه‌های موجود کمال استفاده را کنید و یک سایه‌بازی روزانه را اجرایی کنید. در این بازی از کودک خود بخواهید که با دست‌هایش و یا با اسباب بازی‌های کوچک، شکل‌های واقعی درست کند و جای موجوداتی که می‌سازد، صحبت کند. سایه‌بازی یکی از ساده ترین بازی های دخترانه است که می‌توانید با آن را در منزل، فرزندتان را سرگرم کنید و خلاقیتش را بالا ببرید.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه ساخت قلعه یا خانه های کوچک

ساخت قلعه یا خانه می تواند کودک شما را درگیر و مشغول کند و فضای لذت‌بخشی را برای او رقم بزند. برای انجام این بازی، تنها چیزی که نیاز دارید، بالش، صندلی، جعبه های مقوایی، پتو و یا هر چیز ساده دیگری است که می‌توان با آن عمارت‌های مورد علاقه کودکان را بنا کرد.

برای ساخت قلعه مقوایی می توانید به سادگی چند جعبه مقوایی را روی هم قرار دهید و آن‌ها را با نوارچسب بچسبانید. بالش‌ها را از دو طرف جمع کنید و یک شکاف بین آن‌ها قرار دهید. استفاده از چند تکه چوب و یک پتو می‌تواند به شما در ساختن چادر نیز کمک کند. با پوشانده یک میز یا چند صندلی با یک پتو، می‌توانید به سادگی یک قلعه را بر پا کنید. اجازه دهید که کودکتان با انجام این بازی ساده در منزل، خلاقیت خود را در ساخت خانه به کار گیرد و ایده‌های خود را عملی کند.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه آشپزی

آشپزی کردن چه برای پسرها و چه برای دخترها جذاب است. اما برای دخترها چیز دیگری است. چرا که اوقات زیادی از روز مادر خود را در حال تهیه غذا می‌بینند. از آنجایی که بیشتر مادر را الگوی خود قرار می‌دهند دوست دارند آشپزی کنند همچنین می تواند یک بازی ساده دخترانه در خانه باشد که با مواد غذایی موجود در خانه قابل اجراست. شما می‌توانید برای کودک خود ظروف اسباب بازی تبدیل کنید و اتاق کوچکش را به یک آشپزخانه یا رستوران خیالی تبدیل کنید. می‌توانید مواد غذایی‌ای که بدون نیاز به پخت قابل خوردن هستند در اختیار او قرار بدهید و از او بخواهید برایتان یک غذای خوشمزه درست کند. سبزیجات و میوه‌ها گزینه مناسبی هستند تا در قابلمه‌ی کوچک او قرار بگیرند و بعد از مدتی داخل بشقاب‌‌های اسباب بازی‌اش سرو شوند.

البته می‌توانید اندکی انعطاف به خرج بدهید و به او اجازه دهید بساط آشپزی‌اش را در آشپزخانه خودتان پهن کند و از ظروف واقعی برای پخت غذا استفاده کند. سالاد، کیک و نیمرو چیزهایی هستند که او از پس تهیه‌ی آن‌ها برمی‌آید و از آماده کردنشان لذت می‌برد.

 

ایده-بازی-ساده-دخترانه-در-خانه-متن2

ایده بازی ساده دخترانه در خانه نقاشی با سیب زمینی

یکی دیگر از بازی های دخترانه ساده در منزل برای افزایش خلاقیت کودکان، نقاشی روی سیب زمینی است. این بازی یک روش ساده و ارزان برای ساختن تصاویر و طراحی‌های جالب روی کاغذ، کارت و یا حتی پارچه است. برای نقاشی کردن روی سیب زمینی، می‌توانید یک سیب زمینی را خیلی صاف از وسط نصف کنید.. سپس سیب زمینی را به کودکتان بدهید و از او بخواهید که طرح مورد نظرش را روی آن بکشد. هم‌چنین می‌توانید سیب زمینی کامل را به کودکتان بدهید تا چهره‌های مختلف را روی آن‌ها طراحی نماید و از آثار هنری خود به عنوان اسباب بازی استفاده کند.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه بازی حافظه با حیوانات

یکی از چالش­ های مادران، آموزش اسامی حیوانات به کودکانشان است؛ چراکه کودکان، بسیاری از این حیوانات را از نزدیک ندیده  اند؛ اما شما می توانید به کمک عروسک  هایی که در شمایل حیوانات ساخته  شده  اند، در قالب یک بازی، این اسامی را به آن  ها آموزش دهید. در ابتدا هر یک از عروسک  ها را به دختر دلبندتان نشان دهید و اسم آن ها را جداگانه به او بگوید. سپس عروسک­ ها را به هر ترتیبی که دوست دارید، کنار هم در یک صف بچینید و از فرزندتان بخواهید چشم خود را ببندد. در این مرحله، از عروسک ­ها را از صف حذف ­کرده و از کودک خود بخواهید چشمانش را باز  کند و بگوید کدام حیوان در صف نیست. از مزیت های این بازی مادر دختری در خانه، می توان به تقویت حافظه و ایجاد انگیزه یادگیری در کودک، اشاره  کرد. حتی با کمک این روش، می توانید اسامی انگلیسی حیوانات و اعداد را نیز به دختر شیرین خود آموزش دهید.

 

ایده بازی ساده دخترانه در خانه نقاشی

نقاشی کردن نیز مورد علاقه‌ی اکثر بچه‌هاست. اگر فرزند شما به نقاشی کردن علاقه نشان نمی‌دهد، اندکی خلاقیت به خرج بدهید. ابزارهای نقاشی مختلف را امتحان کنید. آبرنگ، رنگ انگشتی، ماژیک، مداد شمعی و …

این امکان را فراهم کنید که بتواند نقاشی کردن را به گونه‌ای متفاوت تجربه کند. نقاشی کردن روی یک کاغذ که به دیوار چسبانده شده، نقاشی روی سطوح پلاستیکی، گلدان و یا روی کاشی سرامیک‌های داخل حمام حتماً او را به وجد خواهد آورد.

 

ایده-بازی-ساده-دخترانه-در-خانه-متن4

 

ایده بازی ساده دخترانه در خانه بازی کودکانه با نقاشی از روی یک طلق شفاف

این یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای بازی با کودک در خانه است. مطمئن باشید بچه‌ها از این بازی خوششان می‌آید. کافیست تا یک طلق شفاف را جلوی صورتتان بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا با چند عدد ماژیک رنگی، نقاشی صورت شما را از روی طلق بکشند.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه سرسره‌بازی با کودک در خانه

این ایده بازی کودک در منزل برای آن‌هایی خوب است که حداقل چندتایی پله در داخل خانه داشته باشند. می‌توانید با کارتن‌های محکمی که دارید یک سرسره بسازید و ساعت‌ها فرزند دلبندتان را مشغول سرسره بازی در خانه کنید. اگر بتوانید به رسم قدیم یک تاب هم برایش در خانه نصب کنید که دیگر نانتان در روغن است! سرسره و تاب‌بازی با کودک در خانه یا به بیانی دیگر پارک‌ِبازی با کودک در خانه همیشه جواب می‌دهد! چون بچه‌ها عاشق پارک هستند.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه خانه‌بازی با کودک در خانه

اگر یادتان باشد یکی از بازی‌های قدیمی دهه‌شصتی‌ها، خانه‌بازی بود. بچه‌ها عاشق ساختن هستند. دوست دارند تا از همه چیز مینیاتوری و کوچکش را داشته باشند و برای خودشان بسازند. کمی وقت بگذارید و با کارتن‌های محکم و تکه پارچه‌ها و سایر وسایل موجود در خانه، یک قلعه یا خانه‌ی مینیاتوری بسازید. بدون شک ساعت‌ها فرندتان در خانه‌ی مقوایی‌اش سرگرم خواهد بود. اصلا شک نکنید.

ایده بازی ساده دخترانه در خانه درست ‌کردن ساعت ‌آفتابی

درست کردن ساعت آفتابی یک ایده بازی فکری دخترانه در منزل است که نه تنها برای سرگرم کردن کودکان در خانه می‌توانید انجام دهید بلکه به آن‌ها یاد می‌دهید که چطور در گذشته‌های نه‌چندان دور، پیش از اختراع ساعت‌های جدید، مردم چه طور از زمان در طول روز آگاه می‌شدند. برای درست‌کردن ساعت‌آفتابی به یک قطب‌نما احتیاج دارید که جهت شمال را نشانتان بدهد و تکه‌چوبی عمودی که باید در زمین فروکنید. با حرکت‌کردن خورشید، سایۀ چوب هم حرکت می‌کند و روی اعداد ساعت می‌افتد.

 

ایده-بازی-ساده-دخترانه-در-خانه-متن3

 

ایده بازی ساده دخترانه در خانه خاله بازی

سیاری از کودکان با نقش بازی کردن نیازها و خواسته های خود را نشان می دهند. به عنوان مثال کودکانی را تصور کنید که پدر و مادر آنها همیشه با هم در جنگ و جدال هستند؛ کودک این والدین هنگام بازی با اسباب بازی و عروسک به او خیلی محبت می کند و او را بغل و ناز و نوازش کرده و با او مثل یک مادر خوب برخورد می کند.

دختر بچه ای که نقش مادرش را بازی می کند. غذا می پزد، کفش پاشنه بلند می پوشد و خود را آرایش می کند، با نمادهای مادرانه و زنانه در قالب نقش جنسیتی خود می رود و آن را تمرین می کند. در پسربجه ها نیز همین قضیه صدق می کند. پسربچه کارهای پدرش را انجام می دهد. به عنوان مثال ماشین سواری می کند رانندگی می کند به سرکار می رود همان شغلی که پدرش دارد. مانند پدرش به مطالعه روزنامه و یا دیدن فوتبال می نشیند.

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس