۱۵ بازی برای تقویت حافظه کودکان

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(سربرگ)

تیم روانشناسی و سرگرمی افرادخت بار دیگر مفتخر است که مقاله ای برای بازی های کودکان در راستای تربیت بهینه فرزند بررسی و منتشر کند. این مقاله با عنوان بازی برای تقویت حافظه کودکان بر روی وب سایت ما منتشر شده است. در این مقالعه بازی های زیادی را برای تقویت حافظه در کودکان معرفی می نماییم و همچنین آن ها را بررسی و آموزش می دهیم.

 

بازی برای تقویت حافظه کودکان پازل

پازل یکی از محبوب‌ترین بازی های تقویت حافظه کودکان به شمار می‌رود. بسیاری از بچه‌ها نسبت به این بازی علاقه فراوانی نشان می‌دهند. دلیل این امر، چالشی است که آن را تجربه می‌کنند. چیدن قطعاتی که در نهایت تصویر یکپارچه‌ای را می‌سازند، برای کودک لذت‌بخش است.

بازی تضاد برای تقویت حافظه کودکان

برای انجام بازی تضاد کودک شما باید حداقل ۲.۵ سال داشته باشد. در این بازی شما می توانید از هر چیزی مانند وسایل بازی، وسایل خانه، عکس و یا کارت استفاده کنید. کودک خود را با مفاهیمی مانند بزرگ، کوچک، سخت، نرم، بالا، پایین و غیره آشنا کرده و این مفاهیم را به شکل بازی با او تمرین کنید. این بازی ساده می تواند تاثیر قابل توجهی بر افزایش هوش و تقویت حافظه کودک شما داشته باشد.

بازی با خاک رس یا شن و ماسه برای تقویت حافظه کودکان

بازی با خاک از دیگر بازی هایی است که تقریبا همه کودکان به انجام آن علاقه مند هستند. بازی با خاک یا شن و ماسه مهارت های فیزیکی و قدرت انگشتان را افزایش داده و باعث تقویت حافظه و هوش آن می شود. به کودک خود یاد دهید با استفاده از آن ها اشکال هندسی مانند دایره یا مثلث بکشد، ظروف مختلف را از آن ها پر کند، روی آن ها منحنی و خط بکشد.

 

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(متن2)

 

بازی برای تقویت حافظه کودکان عدد را برعکس کن

شمردن یکی از مهارت‌هایی است که هر بچه‌ای در سال‌های اولیه زندگی به دست می‌آورد اما شمردن برعکس به خصوص در اعداد چندرقمی نیازمند دقت بالایی است که توجه و تمرکز کودک را افزایش می‌دهد.

یک عدد تصادفی مثلا ۱۵۴ را به فرزندتان بگویید و از او بخواهید ارقام این عدد را به صورت برعکس و به شکل یک عدد سه رقمی بگوید: ۴۵۱.

این کار سخت‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و مغز کودک را به چالش می‌کشد.

شمارش معکوس اعداد بازی برای تقویت حافظه کودکان

در این بازی باید به کودک یک عدد تصادفی را بدهید و بگویید که یک بار از ۱ بشمارد و به این عدد برسد. سپس به صورت برعکس بخواهید این کار را انجام دهد. یعنی اینکه به ططور مثال عدد ۱۰۰ را انتخاب میکنیم و به کودک می دهیم. حال کودک باید شروع به شمارش به صورت عادی نماید. به این شکل ۱-۲-۳-۴-۵-۶-… و به عدد ۱۰۰ برسد. وقتی به عدد ۱۰۰ رسید حال باید از ۱۰۰ به پایین شروع به شمارش کند. به این شکل ۱۰۰-۹۹-۹۸-۹۷-۹۶-… و به عدد ۱ برسد.

بازی هوپ (هپ) برای تقویت حافظه کودکان

نفر اول با گفتن شماره ی یک بازی را شروع می کند . نفر دوم (دو) نفر سوم (سه) و … هر کدام از بچه ها که به شماره های ۵ و ۱۰ می رسند بایستی به جای گفتن شماره ، کلمه ی (هوپ) را بگویند . چنانکه اگر کوچکترین مکث و اشکالی در ادای لفظ (هوپ) و یا ارقام داشته باشند از دور مسابقه خارج می شوند.

با خارج شدن او ، نفر بعدی ، باز مسابقه را از شماره ی (یک) شروع کرده و بازی ادامه می یابد. به تدریج با بروز اشکال ، یکی یکی از دور مسابقه کنار گذاشته می شوند تا آخرین نفر که بازی را بدون مکث و اشتباه به پایان رسانده ، برنده ی مسابقه شناخته شود.

بازی برای تقویت حافظه کودکان مکعب روبیک

یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های فکری بر روی حافظه و عملکرد ذهنی کودکان، مکعب روبیک است. روبیک یا مکعب جادویی یک مدل پازل سه‌بعدی به شمار می‌رود که شش وجه با شش رنگ متفاوت دارد. انجام این بازی مهارت‌های حرکتی چشم و انگشت را تقویت می‌کند و به برقراری ارتباط میان آن‌ها می‌‌انجامد. بازی روبیک سرعت پردازش مغزی را بالا می‌برد و در تقویت حافظه تصویری و تمرکز بسیار موثر است.

روبیک به‌عنوان یکی از بازی های تقویت حافظه کودکان، ذهن آنان را با الگوریتم و نظم‌دهی آشنا می‌کند. این بازی کودک را وادار خواهد کرد تا به جست‌و‌جوی راه‌های متفاوتی برای حل آن بپردازد و جهت رسیدن به شش وجه با رنگ‌های منظم، خلاقیت خود را به کار بگیرد.

 

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(متن1)

 

شمارش کلمات بازی ای برای تقویت حافظه کودکان

این بازی یک تمرین خوب برای بچه‌هایی است که مشکل تمرکز دارند. یک کتاب بردارید و یک پاراگراف از آن را انتخاب کنید. هدف این نیست که فرزندتان کتاب را بخواند بلکه باید تعداد کلماتی را که در پاراگراف وجود دارد بشمارد.

وقتی شمردنش تمام شد به او بگویید برگردد و دوباره بشمارد. عدد جدید همان شماره‌ای است که دفعه قبل گفته؟ اگر نه، از او بخواهید دوباره بشمارد. و اگر درست گفته، پاراگراف دیگری را به او بدهید تا بشمارد. وقتی مشغول کاری با این جزئیات است تقریبا محال است که به چیز دیگری توجه کند.

بازی چی دیدی؟ برای تقویت حافظه کودکان

تعدادی شی مختلف را برای چند ثانیه در برابر دیدگان کودک قرار دهید. سپس آن‌ها را بپوشایند و از کودک بخواهید خیلی سریع به شما بگوید چه چیزی دید؟ می‌توانید در سطوح بالاتر پیرامون جزییات اشیا (مثل رنگ، اندازه و…) هم سوالاتی از کودک بپرسید.

می‌توانید به جای اشیا، از تصاویر و عکس‌ها هم برای انجام این بازی استفاده کنید. در سطوح بالاتر ترجیحا تصاویری که جزییات زیادی دارند را انتخاب کنید تا کودک با چالش مواجه شود.

نقش بازی کردن برای تقویت حافظه کودکان

معلم،دکتر ،پرستار یا جادوگر بد،جادوگر خوب، گزینه های  زیاد و بی پایانی برای نقش بازی کردن وجود دارد.

نقش بازی کردن یک راه عالی برای تقویت قوه تخیل و خلاقیت کودکان است.

این بازیها همچنین می تواند به کودکان کمک کند که از لحاظ روحی و اخلاقی در برخورد با جامعه مفیدتر عمل کنند.

معمای تنگرام برای تقویت حافظه کودکان

معمای تنگرام یک سرگرمی با هفت شکل هندسی (یک مربع، یک متوازی‌الاضلاع و پنج مثلث) است که می‌توان با کنار هم قرار دادن آن‌ها، طرح‌های متفاوتی را به وجود آورد. این بازی فکری رومیزی از جالب‌ترین بازی های تقویت حافظه کودکان به شمار می‌رود. بچه‌ها در طول بازی با این قطعات، مهارت دیداری-فضایی خود را بهبود می‌بخشند و با ابتکاری که در ساخت حالت‌های مختلف و ایجاد پیوندی منطقی میان آنان به کار می‌گیرند، خلاقیت خود را افزایش می‌دهند.

 

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(متن5)

 

بازی تغییر را پیدا کن برای تقویت حافظه کودکان

این بازی تقویت حافظه کودک می‌تواند به‌صورت تک نفره و یا گروهی در مهدکودک یا جمع خانوادگی انجام شود. از کودکان بخواهید به محیط اطرافشان به دقت نگاه کنند. سپس به آن‌ها بگویید چشمان خودشان را ببند و شما یک وسیله را در اتاق جابه‌جا کنید. حالا از آن‌ها بخواهید به شما بگویند چه تغییری در محیط به وجود آمده است. اگر بازی را به‌صورت گروهی انجام می‌دهید از کودکان بخواهید که تغییری که اتفاق افتاده را به آرامی در گوش شما بگویند و به بقیه فرصت دهید که به دنبال تغییر ایجاد شده باشند.

به مرور تغییرات را جزئی‌تر کنید تا کودکان با چالش بیشتری مواجه شوند و حافظه و ذهن آن‌ها بیشتر درگیر شود. این بازی علاوه بر تقویت حافظه کودکان به بهبود مهارت‌های شناختی کودکان نیز کمک خواهد کرد. برای آشنایی با بازی‌هایی که به رشد مهارت‌های شناختی کودکان کمک می‌کنند مقاله «بازی‌های شناختی کودکان» را مطالعه کنید.

سودوکو برای تقویت حافظه کودکان

بازی فکری سودوکو از بازی‌های محبوب در سراسر جهان به حساب می‌آید که ریشه آن به کشور ژاپن بازمی‌گردد. می‌توان گفت مهم‌ترین ویژگی این بازی، تقویت مهارت‌های منطقی و استدلالی کودکان است. کودک در این بازی باید بتواند اعدادی را که در جدول‌ها وجود ندارند، حدس بزند؛ به‌گونه‌ای که هر عدد در هر ردیف تنها یک‌بار تکرار شود. این کار هوشیاری ذهنی، افزایش صبر و تحریک حس تخیل مغزی را به دنبال دارد.

تاثیر مثبت سودوکو به‌عنوان یکی از بازی های تقویت حافظه کودکان تا جایی پیش می‌رود که قدرت تفکر آنان را افزایش می‌دهد، باعث توجه به جزئیات در کودکان می‌شود و از همه مهم‌تر، به بهبود حافظه به‌خصوص تقویت حافظه دیداری کمک می‌کند.

 

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(متن3)

 

بازی لیوان‌های جادویی برای تقویت حافظه کودکان

تعدادی کاسه‌ لیوان‌های مشابه را روی میز قرار دهید. یک شی کوچک را انتخاب کرده و در برابر دیدگان کودک زیر کاسه‌ی مشخصی قرار دهید. برای اجرای این بازی تقویت حافظه تصویری از کودک بخواهید با دقت به کاسه‌ها نگاه کند. کاسه‌ها را بدون بلند کردن روی میز حرکت دهید. در نهایت از کودک بخواهید کاسه‌ای که شی هدف در آن بود را مشخص کند.

برای بالا بردن چالش در این بازی می‌توانید تعداد کاسه‌ها را بیشتر کنید؛ سرعت حرکت دادن کاسه‌ها را بالا ببرید و یا حتی به جای یک شی هدف؛ از ۲ شی در دو کاسه به طور همزمان استفاده کنید و از کودک بخواهید جایگاه هر ۲ کاسه‌ی شامل شی هدف را خوب رصد کند و به خاطر بسپارد.

 

بازی-برای-تقویت-حافظه-کودکان(متن4)

 

بازی قدم‌هامو دنبال کن برای تقویت حافظه کودکان

یک صفحه‌ی شطرنجی روی زمین رسم کنید. می‌توانید اگر در حیاط هستید این کار را با گچ انجام دهید و اگر داخل منزل هستید؛ از کاموا یا پارچه استفاده کنید. سپس با دو پای خود روی تعدادی از این خانه‌ها‌ی شطرنجی بپرید. از کودکتان بخواهید مکان‌هایی که در آن‌ها بودید را به خاطر بسپارد. سپس به همان ترتیب در خانه‌ها بپرد. برای بالا بردن چالش در این بازی می‌توانید تعداد خانه‌‌ها را بیشتر کنید و یا به صورت نامنظم در خانه‌های بیشتری بپرید.

سایر مقالات افرادخت

خانه درباره مارزرواسیونشماره تماس